Watanabe Chihiro, Maria Antigua z Sewilli do Nagasaki i z powrotem, wersja e-book (wersja papierowa 35 zł)

25,00 

Opis

Watanabe Chihiro, Maria Antigua z Sewilli do Nagasaki i z powrotem, przekład Agnieszka Żuławska-Umeda 

wersja papierowa 35 zł + 8 zł wysyłka  (zamówienie na mail:  [email protected])

Książka, której przekład tu prezentujemy, została wydana w 2001 roku pod japońskim tytułem Junkyō (maruchiru) no kokuin (dosł. Wycięte dłutem męczeństwa).

Jest  relacją z pracy Watanabe Chihiro nad rekonstrukcją XVI-wiecznego miedziorytu  przedstawiającego wizerunek Matki Bożej z Katedry Sewilskiej. Została laureatem ósmej edycji Wielkiej Nagrody Wydawnictwa Shōgakukan dla Wybitnej Prozy Non-fiction.

Watanabe Chihiro (1944–2009)  -artysta, grafik, miedziorytnik

Watanabe Chihiro urodził się w Tokio w dzielnicy Nerima. Do szkół chodził w Nagasaki, tam też zrobił maturę. W 1963 wstąpił do Studium Grafiki i Wzornictwa Kuwazawy. Zaraz potem zajął się grafiką, typografią druków, graficznymi projektami okładek. W 1978 rozpoczął działalność jako grawer i miedziorytnik. Rok później jego pierwsza wystawa okazała się sukcesem, a on został laureatem Nagrody Stowarzyszenia Grafików Japońskich, co umożliwiło mu później liczne wystawy indywidualne. W 1989 zdobył rozgłos w Pradze czeskiej serią prac pt. Zō no fūkei (Pejzaż ze słoniem), zakupioną przez Czeskie Narodowe Muzeum Grafiki i Sztuk Pięknych.  Współpracował i organizował wspólne wystawy oraz dyskusje panelowe o sztuce ze współczesnym sobie grafikiem, grawerem, rysownikiem i malarzem Kadosaką Ryū (1948–2014). Pozostałe dwa cykle jego grafik to Hanto (Rzygam na to) i Tenohira gashū  (Dłonie). Był nie tylko grafikiem, ale też pisarzem. Za książkę pt. Zakuro no sora – tonchinkan ningyō den (Niebo dojrzałych granatów, czyli historia chińskiej laleczki niezdary), wydanej przez Kawade Shobō Shinsha, otrzymał nagrodę im. Mistrza Rennyo (założyciela buddyjskiej Szkoły Czystej Ziemi).

Watanabe Chihiro zmarł na raka 18 sierpnia 2009. Miał 64 lata. Od 2013 do 2014 odbywały się retrospektywne wystawy jego prac w Galerii Sztuk Pięknych Dzielnicy Nerima w Tokio oraz w Okręgowej Galerii Sztuk Pięknych w Nagasaki.