Promocja!

Materialne i niematerialne dziedzictwo kultury Japonii e-book

5,00 

Opis

Materialne i niematerialne dziedzictwo kultury Japonii, red. Urszula Mach-Bryson, Anna Zalewska 

Niezwykle bogate dziedzictwo kulturowe Japonii, tak materialne, jak i niematerialne, od wieków zajmuje szczególną pozycję w świadomości mieszkańców archipelagu. Sztuka teatralna, łącząca obie sfery poprzez teksty sztuk, techniki aktorskie, kostiumy, elementy scenografii i muzykę, jest wysoko ceniona, a jej tradycja kultywowana przez pokolenia. Japońskie gatunki sceniczne: , kyōgen, kabuki i widowiska lalkowe, które kształtowały się przez wieku, istnieją  i rozwijają się twórczo również dziś.

W pierwszej części tomu Czytelnicy znajdą artykuły, które przedstawiają aktorów teatrów i kyōgen, miejsce teatru kabuki w japońskim roku obrzędowym, a także mniej znane formy widowiskowe: kamishibai, czyli papierowy teatrzyk ilustracji i kuruma ningyō, teatr lalkowy.

Drugą część rozpoczyna artykuł poświęcony kadō, czyli drodze kwiatów, lepiej znanej pod nazwą ikebana– sztuka układania kwiatów. Obraz japońskiego dziedzictwa kulturowego dopełniają zamieszczone w tej części artykuły poświęcone tradycji drzeworytniczej,  jednemu z najwybitniejszych współczesnych muzyków Sakamoto Ryuichiemu  oraz kulturze kulinarnej  i jej wykorzystaniu w nauczaniu języka japońskiego.